Pazartesi, Mart 25, 2013

100 yaşını geçenlerin sayısı artıyorRobert Bosch Vakfı ve Dietmar Hopp Vakfı tarafından Heidelberg Üniversitesi'ne yaptırılan bir araştırma kapsamında Almanya Heidelberg ve çevresinde 100 yaşını geçen insanların yaşam stilleri araştırıldı.
Araştırma sonuçları, 2001 yılında yapılan benzer bir araştırmayla karşılaştırıldığında 100 yaşındakilerin sayısının 210'dan 600'e çıktığı görüldü.

Araştırmaya göre, ayrıca 100 yaşındakilerin çoğu yaşlılar yurdu yerine kendi evlerinde yaşıyor ve hem ruhen hem de bedenen 2001 yılında ankete katılan 100 yaşındakilere kıyasla daha sağlıklılar. Robert Bosch Vakfı, araştırma sonuçlarını Almanya'da yaşlılığa ilişkin fikir ve projelere verilen “Yaşlılık Ödülü” (Alterspreis) için 2013 yılı başvurularının başladığını açıklarken kamuoyuna tanıttı.
Heidelberg Üniversitesi'nin çalışması, yaşlılığın giderek daha faal ve daha olumlu bir yaşam evresi olarak görüldüğünü gözler önüne serdi.
 
Özellikle iyi eğitimli kadınların ömrünün uzadığına dikkat çeken Grimm; şu sıra 100 yaşına basmış kadınların sayısının aynı gruptaki erkeklerin sayısının hemen hemen dört katına denk geldiğini belirtiyor.

Uzmanlar insanların yaşam tarzıyla ortalama yaşam süresi arasında bağlantı olduğunu belirtiyor. Sigara içmemek, bol spor yapmak, sağlıklı beslenme, sükûnetli olma ve stresi makul düzeyde tutmak yaşam beklentisini uzatıyor.
DW Türkçe